Upravit stránku

Kůrový mulč (borovice, modřín)

Mulčovací kůra a její použití v zahradách, parcích nebo okrasných záhonech se v posledních letech stalo naprosto běžným způsobem, jak udržet rozlehlé plochy záhonů bez plevele ( a tedy práce s jeho pletím). Při podzimních údržbách Vaší zahrady je použití mulčovací kůry ideální pro udržení vlhkosti u okrasných rostlin, a zabránění růstu plevele na jaře, kdy je na zahradě tolik práce, že na pletí záhonu nezbývá čas.

Mulčovací kůra působí v záhonech či okrasných zahradách nejen dekorativním a estetickým dojmem, má i další funkce. Při správném použití výrazným způsobem omezuje, někdy i trvale zamezí růstu plevelů na zahradě. Velmi důležité je také udržení dostatečné vlhkosti v půdě, kterou mulčovací kůra pokrývá. Často je používána pro konifery, okrasné dřeviny, trvalky i popínavé rostliny a dřeviny.Tato skutečnost pak snižuje potřeby zálivky, spotřebu vody  a následně i času a finančních prostředků.
Mulčovací kůra z borovice či smrku mimo jiné dále napomohá k mírnému okyselení půdy, což prospívá kyselomilným rostlinám, jako jsou azalky, rododendrony, vřesy a vřesovcea valná část okrasných jehličnanů i listnatých keřů.

Použitím mulčovací textilie výrazným způsobem prodloužíte efekt i životnost vrstvy kůry.

Cena: na objednání, není skladem.

 

Jak správně mulčovat:

Pokud používáme mulčovací kůru na již založené a osázené záhony, je důležité ještě před nanesením vrstvy kůry záhon důkladně zbavit plevele.  V běžných okrasných záhonech se síla vrstvy mulčovací kůry pohybuje mezi 10-15 centimetry, je třeba počítat s tím, že se kůra časem seschne a shlehne, je tedy lépe při prvním mulčování použít silnější vrstvu kůry. Při použití kůry u stromů obvykle použijeme vrstvu silnější , kolem 15cm a vyšší, kvůli udržení vlhkosti.

Lepším a efektivnějším způsobem je použití podkladní mulčovací textilie. Ta zabezpečí nemožnost prorůstání plevele a Vy tak můžete použít slabší vrstvu  mulčovací kůry, než by tomu bylo v případě bez použití podkladní textilie. Obvyklá úspora množství kůry činí 1/2 oproti klasickému použití.
Při mulčování ve svazích by mohlo docházet ke splavování kůry prudkým děštěm, a proto se při použití ve svazích používají sítě či tkaniny s velkými oky, které podobným potížím dovedou do jisté úrovně sklonu svahu zabránit.